Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kypr - základní informace

Oficiální název: Kyperská republika
Hlavní město: Nikósie
Počet obyvatel: 802 000
Rozloha: 9 251 km²
Měna: 1 kyperská libra (CYP) = 100 centů
Úřední jazyk: řečtina, turečtina

Obyvatelstvo
Na území Kypru žije 78% řeckých a 13% tureckých Kypřanů. Řečtí Kypřané jsou ortodoxní křesťané a turečtí Kypřané vyznávají islám. Většina muslimů obývá sever Kypru, tito muslimové nejsou tak ortodoxní jako v jiných zemích. Ženy zde nemusí chodit zahalené a je povoleno také požívání alkoholu. Žije zde také menšina tzv. manoritů, kteří obývají vesnici Kormakitis a jsou příslušníci maronitské křesťanské církve. Náboženství má na ostrově silný význam. Obyvatelé také dodržují původní tradice a zvyky, jsou zde časté oslavy a svátky. Míra gramotnosti je v zemi 94%. Kromě řečtiny a turečtiny je užívaným jazykem také angličtina.

Ekonomika
Dosti významný zdroj příjmů představuje stále se rozvíjející cestovní ruch. Sektor služeb přispívá dvěma třetinami k tvorbě hrubého národního produktu. Pro zemědělství slouží jen několik málo zavodněných ploch. Věnuje se mu 11% obyvatel, pěstují se hlavně brambory, olivovník, pomeranče, citróny, grapefruity a hrozny. Chová se také skot, ovce, kozy a prasata. Exportními produkty jsou především citrusy, brambory, hrozny, víno, cement a textil. Mezi nejdůležitější dovozní artikly patří automobily, těžební produkty a potraviny. Odběratelskými zeměmi jsou převážně Velká Británie, Řecko, Francie a z turecké části také Turecko.

Dějiny a kultura
Kypr byl ve 13. století osídlen řeckými Acháji z Mykén, kteří dali ostrovu jméno Kyprus. Později byl ostrov ovládán Féničany, Asyřany, Egypťany, Peršany, Římany, Byzanťany, Franky, Benátčany a Turky. V letech 1878-1959 byl Kypr britskou korunní kolonií. Roku 1960 byla vyhlášena samostatná Kyperská republika, která měla zakázáno se připojit k Řecku. Roku 1974 došlo na Kypru k převratu a Turci na severovýchodě ostrova roku 1983 vyhlásili Severokyperskou tureckou republiku. Ostrov je dodnes rozdělen na dva státy a řecká část Kypru se v roce 2004 stala členem EU.

Geografie
Ostrov Kypr leží ve Středozemním moři, asi 80km jižně od Turecka a geograficky patří Asii. Na severu se nachází pohoří Kyrenia, ve vnitrozemí plošinu Mesoria. Nejvyšším pohořím je horský masiv sopečného původu Troodos s vrcholem Olympos měřícím 1951 metrů. Jsopu zde výborné podmínky pro horskou turistiky i lyžování. Na Kypru najdeme nádherné pláže s azurově modrým mořem. Podnebí je středomořské s horkým a suchým létem, ale chladnou a deštivou zimou.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko