Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kypr - letoviska, lokality a destinace

Ve východní části Středozemního moře se nachází ostrov Kypr, který sice geograficky náleží již k Asii, ale kulturně stále k Evropě. Od roku 2004 je členem Evropské unie – tedy pouze jeho řecká část. Území Kypru si dnes nárokují dvě země – Řecko a Turecko. V jižní části ostrova Kypr se tak rozkládá (řecká) Kyperská republika a na severu pak Severokyperská turecká republika.

Kypr je po Sicílii a Sardinii se svou rozlohou 9 251 km² třetím největším ostrovem Středozemního moře. Jeho nejbližšími pevninskými sousedy jsou Řecko, Turecko, Sýrie, Libanon a Egypt. Nepokoje mezi kyperskými Řeky a Turky vygradovaly v roce 1974, kdy došlo k invazi turecké armády a obsazena byla celá severní část ostrova, včetně měst Kyrénia, Famagusta a Nikósia. Turci tehdy ze severu ostrova vyhnali přes 200 tisíc kyperských Řeků a v roce 1983 byla vyhlášena Severokyperská turecká republika, kterou však do dnešní doby nikdo kromě samotných Turků neuznal. Ke sjednocení ostrova pravděpodobně jen tak nedojde, mezi jednotlivými republikami se táhne několik kilometrů široká demarkační čára nazývaná „Green Line“. Pásmo je vymezeno ostnatým drátem.

Na Kypru celkově dnes žije okolo 1 120 000 obyvatel, kyperští Řeci tvoří asi 75% obyvatelstva, kyperští Turci pak 10%. V obou částech Kypru jsou používány hned tři úřední jazyky, kromě řečtiny a turečtiny je to ještě angličtina. Kyperští Řeci jsou pravoslavného vyznání, zatímco kyperští Turci vyznávají islám. Hlavním městem je Lefkosie, psaná také Nikósie, nacházející se v centrální části ostrova. Jde snad o jedinou doposud rozdělenou metropoli na světě. V řecké části města na jihu, západě a východě žije okolo 200 tisíc obyvatel, zatímco v severní turecké části pak něco kolem 84 tisíc obyvatel.

Povrch Kypru je velmi rozmanitý, ostrov je dosti hornatý. V jižní a západní části se zvedá pohoří Troodos s nejvyšší horou Olympos (1952 m). Celé pohoří je národním parkem. Podél severního pobřeží se táhne pohoří Kyrenia (Pohoří pěti prstů), jehož maximální výška nepřesahuje 1024 metrů. Kypr oplývá řadou přírodních krás, zajímavé je například Cedrové údolí, slané jezero Larnaca, Kaledonský vodopád nebo Národní park Akamas. Díky vysokým horám je možné se v zimě na Kypru věnovat lyžování a od brzkého jara se koupat ve vlnách Středozemního moře. Teplota na Kypru se celoročně pohybuje okolo 20 stupňů Celsia. Nejvhodnější dobou pro návštěvu je duben až květen a září až říjen, kdy na ostrově panuje pro Středoevropana snesitelnější počasí, než během hlavní letní sezóny.

Řecká část Kypru je turisty mnohem více navštěvovaná, než turecká. Turistický ruch významně napomáhá rozvoji řecké části Kypru, zatímco turecká část víceméně stagnuje. Přechod mezi oběma částmi ostrova je s potřebnými doklady možný. Rozhodně se nedoporučuje snažit se do severní části proniknout. Kypr navštíví ročně téměř 2 a půl milionu turistů.

Nejnavštěvovanější částí Kypru je tedy jižní pobřeží s letovisky jako Pafos, Protaras, Agia Napa, Larnaca či Limassol. Střediska nabízí veškeré turistické vybavení, kvalitní hotely, restaurace, bary a četné obchody. Nechybí rušný noční život a pláže s možností sportů a atrakcemi pro děti. Právě středomořské pláže patří mezi největší lákadla ostrova. Najdete zde jak písečné, tak i oblázkové a smíšené. Některé jsou lemované skalami a zajišťují tak více soukromí.

Na Kypr se však v hojných počtech vydávají také milovníci památek, kultury a archeologie. Bohatá historie ostrova je patrná na celém jeho území v podobě obrovského množství památek z dob Římanů, Osmanů i Křižáků. Nechybí pozůstatky antických staveb, pravoslavné kláštery a kostely, mešity ani křižácké pevnosti. Kostely v pohoří Troodos jsou dokonce zapsány na seznamu UNESCO.

Kyperská gastronomie – když se jídlo stane zážitkem

Kyperská gastronomie – když se jídlo stane zážitkem

Říká se, že všechno má své meze, ale ty kyperské „meze“ snad žádné hranice nemají. Jde o rozsáhlé menu, kdy je hostům v tavernách servírováno hned několik chodů za sebou a samotné jídlo se stává zážitkem. Tento článek tak potěší především milovníky dobrého jídla. I když „dobrého“ je možná slabé slovo, lepší by bylo napsat výtečného!

celý článek

 

Pafos – moře, pláže a antická historie

Pafos – moře, pláže a antická historie

Jedním z nejoblíbenějších turistických letovisek na Kypru je Pafos (Paphos) nacházející se na jihozápadním pobřeží ostrova. Tato destinace však nabízí mnohem více, než možnost polehávání na plážích ve vyhřátém písku a koupání v průzračném moři. Pafos ukrývá také unikátní archeologický park s nádhernými mozaikami a hrobkami králů.

celý článek

 

Mešita Hala Sultan Tekke

Mešita Hala Sultan Tekke

Jako v pohádkách Tisíce a jedné noci si budete připadat při návštěvě mešity Hala Sultan Tekke nedaleko kyperské Larnaky. Tato bělostná stavba obklopená palmami, stojící na břehu solného jezera, je jednou z mnoha upomínek na Turky, kteří mají odnepaměti na tento ostrovní stát značný vliv.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko